MATS 2018 Car Show Winners

POPULAR CHOICE

B Body stock

Best in Class: Don Weberg – ‘70 Roadrunner
A of E: Thema Garcia – ‘72 Roadrunner

E Body stock

Best in Class: Brad Larson – ‘70 Cuda
Award of Excellence: Jeff Hild – ‘70 Challenger

A Body Modified

Best in Class: Frank Felling – ‘68 Barracuda
Award of Excellence: Darwin Heiser – ‘73 Duster

B Body modified

Best in Class: Dean Christoferson – ‘69 Charger
Award of Excellence: Lisa Starrett – ‘66 Satellite

E body modified

Best in class: Jason Larson – ‘71 Cuda

Street Rod

Best in class: Ed Eller- ‘34 Plymouth Coupe

Sport Compact

Best in class: Steve Pincouski – ‘89 Daytona

Vintage Stock ‘61 – Older

Best in class: Sappio Piki -‘59 Imperial

Vintage Modified ‘61 – Older

Best in class: Rex Wilson – ‘56 Plymouth Wagon
A of E: Kaci Koch – ‘41 Dodge

Viper

Best in class: Rob & Marion Baker – ‘02 Viper

AMC

Best in Class: Amy Hosterman – ‘70 AMX

Other

Best in Class: Wyn Alred – ‘71 Chrysler Valiant Ute

Trucks ‘71 & older

Best in Class: Gary Enlow -‘65 A100
A of E: Troy Hodges – ‘63 Dodge

Trucks ‘72 and up

Best in Class: Robert Roxy – ‘09 Ram 1500
A of E: Patti Randall – ‘75 W100

MODERN MOPAR

Top 10

1 Paul Youdelis – ‘10 Challenger
2 Garrett Johnston – ‘14 Charger
3 Julee Couch – ‘14 Charger
4 Shane Alcon – ‘17 Challenger
5 Calvin McCanally – ‘11 Challenger
6 Jeff Feldman – ‘16 Challenger
7 Mike Gilbert – ‘13 Challenger
8 Mike Wilson – ‘10 challenger
9 Sam Burke – ‘17 Charger
10 Gary McCalseney – ‘10 Challenger

MOST UNIQUE MODERN MOPAR

A of E: Marcel Pontbriand – ‘08 300/68 Charger

MODERN MOPAR LIGHT MODIFIED

Best in class: Ron Couch – ‘08 Daytona
A of E: Mike Klenoofsky – ‘15 Charger

MODERN MOPAR HEAVY MODIFIED

Best in class: Will Goode – ‘14 Challenger
A of E: Mike Laigerin – ‘08 Charger Superbee

TOP 5 GM

1 Bill McNiff – GM powered ‘73 Datsun 240 Z
2 Dan Ferson – ‘16 Corvette
3 James Fritcher – ‘10 Camaro SS
4 Shane Brown – ’64 Olds Vista Cruiser

TOP 5 FORD

1 Doug Liechty – ’05 Ford GT
2 Jerry Shabat – ‘68 Mustang
3 Paul Stevens – ‘65 Mustang
4 Terry Flint – ‘07 Mustang

JUDGED CLASSES

A-Body Stock

Best in class: Brent Stewart – ‘71 Demon
A of E: James Bonacci – ‘71 Duster

A-Body Restified

Best in class: Bruce Brandal – ‘68 Dart GTS
A of E: David Farin – ‘72 Demon

A-body Modified ‘70 – Older

Best in class: Tracy Grooms – ‘69 Dart
A of E: Alex Sandin – ‘68 Dart

A-Body Modified ‘71 & Up

Best in class: Abraham Vega – ‘74 Plymouth Superbee

B-body Stock

Best in class: Jim Patterson – ‘67 Hemi GTX
A of E: Doug Schneider – ‘72 Roadrunner

B-body Restified

Best in class: Don McRae – ‘68 Roadrunner
A of E: David Claus – ‘68 Charger

B-body Modified ‘69 & Older

Best in class: William Whitson – ‘64 Fury
A of E: Bruce Erickson – ‘67 GTX

B-body Modified ‘70 & Up

Best in class: David Brazeau – ‘70 Roadrunner

C-Body Stock

Best in class: Jeffery Laiserin – ‘71 Newport

C-Body Restified

Best in class: Darryl & Jo Dutton – ‘62 300

E-body Stock

Best in class: Jurgen Stanley – ‘70 Cuda
A of E: Peter Regan – ‘71 Cuda

E-body Restified

Best in class: Milton Karahadian – ‘70 Cuda
A of E: Michael Wolf – ‘71 Challanger

E-body Modified

Best in class: Tom Skjonsberg – ‘70 Cuda
A of E: Troy & Julie Rainwater – ‘73 Challenger

Sport Compact

Best in class: Dennis Knox – 91 Daytona Hemi

Race

Best in class: Marco Sandin Jr – ‘69 Dart GTX
A of E: Terry Toth – ‘64 Dodge 440

Pro Street

Best in class: Sergio Leoni – ‘73 Cuda

Viper

Best in class: Marco Sandin – ‘09 Viper

Vintage

Best in class: Ken Nicholson – ‘56 300B

Vintage Modified

Best in class: John Cailey – ‘33 Plymouth

Street Rod

Best in class: Sil Brander – ‘59 Plymouth

Truck ‘01 & Newer

Best in class: Joseph Peterson – ‘05 SRT 10
A of E: Jackie Owens – ‘04 1500 GTX

Truck ‘00 & Older

Best in class: James Bonacci – ‘88 RAM Charger
A of E: Dan Tafoya – ‘67 D100

Worlds Ultimate

Truck

Robert Kennedy – ‘05 Srt 10

Mopar Modified

Sil Brander – ‘07 Pt Cruiser

Mopar Stock

Darryl Wischnewski – ‘71 Cuda

GM Modified

Keith Echols – ‘68 Caprice

Ford Modified

Jim Bassett – ‘64 Galaxy